
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25 mm |
| Width | 34.5 mm |
| Height | 12.5 mm |
| Lifecycle Status | Production |
| Natural Thermal Resistance | 18.58 °C/W |
| Schedule B | 8542900000 |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow (100 LFM) | 4.44 °C/W |
| Package Cooled | TO-220 |
| Connection Method | PC Pin |
| Fin Style | Extruded Axial Fin |
| Packaging | Bulk |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Power Dissipation | 5.5 W |
| RoHS | Compliant |
Stock: 355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53177
Ext.Price$0.53177
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53177 | $0.53177 |
| 10 | $0.47277 | $4.72770 |
| 25 | $0.45055 | $11.26375 |
| 50 | $0.43430 | $21.71500 |
| 100 | $0.41891 | $41.89100 |
| 300 | $0.40011 | $120.03300 |
| 500 | $0.38216 | $191.08000 |
| 1000 | $0.37019 | $370.19000 |
